مدت برقراری حکومت عدل مهدوی

اگرامام زمان ظهوركندچقدرطول ميكشدتازمين پرازعدل شود؟

بر اساس روایات ، امام زمان بعد از هشت ماه ، صلح را در همه جای عالم برقرار می فرماید. امام باقر (ع) مي‏ فرمايند: "امام دوازدهم (عج) هشت ماه تمام، شمشير بر دوش نهاده و دشمنان خدا را مي‏كشد تا اين كه خدا خشنود گردد. " ( نعمانى، الغیبة، ص 165 ) آنچه از روایات استفاده می‌شود این است که؛ جنگ حضرت مهدى(عج) با ظالمان و ستمگران هشت ماه به طول می‌انجامد و بعد از گذشت هشت ماه از ظهور آن‌حضرت(عج)، کشورهای مختلف مسخّر ایشان گشته و حکومت عدل در سراسر جهان برقرار می‌شود، کفر و شرک و نفاق ریشه‌کن می‌گردد. از این‌رو؛ هیچ ستمگرى بر جامعه‌اى حکومت نکرده و زمینه گناه، به خصوص گناهان اجتماعى از بین می‌رود. زمین گنج‌هاى معدنى و روییدنى خود را خارج نموده و حقوق فقرا از ظالمان و ثروت‌مندان گرفته و بین فقرا و نیازمندان تقسیم می‌شود، به گونه‌اى که جایى براى پرداخت صدقه و زکات باقى نمی‌ماند؛ زیرا همه غنى و بی‌نیاز می‌شوند.

در توضیح بیشتر می توان گفت :
مدت برنامه ها ظهور و قيام حضرت مهدى(عج) را مى‏توان به چند مرحله تقسيم كرد: 1. مرحله ظهور و آشكار شدن كه تنها در اراده و علم الهى است؛ 2. مرحله قيام و آغاز مبارزه عليه حكّام ظلم و جور و فساد؛ 3. مرحله پيروزى و تسلّط بر كل عالم؛ 4. تشكيل حكومت جهانى و اعزام فرمان روايان به كشورها؛ 5. سامان بخشى به همه امور و رشد و پيشرفت و تعالى جامعه بشرى.روايات بيانگر اين است كه انقلاب جهانى حضرت مهدى(عج) بعد از فراهم شدن زمينه‏ها و آمادگى‏هاى منطقه‏اى و جهانى از مكّه آغاز مى‏گردد... .پيش از ظهور يك سري نشانه هايي روي مي دهد ...
پس از استقرار و تثبيت دولت مهدوي، در كوفه، آن حضرت خود به طور مستقيم حاكمان و واليان جهان را با دستورات مهمي به سراسر جهان اعزام خواهد كرد؛ چنان كه در روايتي آمده است: «مهدي يارانش را به سراسر دنيا گسيل مي دارد و به آنان دستور مي دهد كه عدل و احسان را شيوه خود سازند و آنها را فرمان روايان كشورهاي جهان مي گرداند و به آنان فرمان مي دهد كه شهرها را آباد سازند». (يوم الخلاص، ج 2، ص 65) مدت حكومت و حاكميت مهدي (ع) بايد به اندازه اي باشد كه پايه هاي ظلم و ستمگري ويران گردد و بر جاي آن، بنياد عدل و داد استوار گردد. بدون ترديد، اين مساله اساسي، زمان مي طلبد و فرصت مي خواهد. و بنا نيست كه همه امور را آن حضرت بر اساس معجزه و روش غير عادي به پيش ببرد. بنابراين عقل و شواهد ديگري اقتضا مي كند كه آن حضرت مدتي طولاني حيات داشته باشد تا بتواند در اين دنياي گسترده، تحولي همه جانبه و فراگير كند. براين اساس روايات وارده در مدت حكومت حضرت، گوناگون است: پنج، بيست، سي و چهل سال، در منابع اهل سنت. (سنن ابي داود، ج 4 ص ص 116) و نوزده،‌بيست، سيصد و نه سال، در منابع شيعي. (بحارالانوار، ج 52، ص 280؛ اعلام الوري،‌ص 434 ؛ غيبه طوسي،‌471) امام باقر (ع) فرمود: «قائم، مدت 309 سال حكومت مي كند، به تعداد سال هايي كه اصحاب كهف در كهف درنگ كردند...» (بحارالانوار، ج52، ص 291؛ غيبه نعماني،ص 181) امام صادق (ع) نيز مي فرمايند: «هفت سال بدين منوال مي گذرد، ولي شب ها و روزهايش طولاني مي شود و هر سال آن با ده سال از سال هاي شما برابري مي كند و بدين گونه مدت حكومت او با هفتاد سال از سال هاي شما برابر مي باشد و آن گاه خداوند هرچه اراده كند، انجام مي دهد.» (بحارالانوار، ج52، ص 337 و 386؛ ارشاد، ص 342؛ المحجه البيضاء ، ج4، ص 337) و در برخي روايات استشهاد شده به روزهاي طولاني رستاخيز كه در قرآن كريم، هر روز آن معادل پنجاه هزار سال از سال هاي دنيا شمرده شده است.)
به هر حال از روايات استفاده مي‌شود كه كل جهان تحت حكومت امام خواهد بود و حكومت واحد جهاني با يك بينش كه همان اسلام است اداره خواهد شد و در نقاط مختلف دنيا ياران امام حكومت را به دست خواهند گرفت، آنان دستورات لازم را از امام گرفته و با فرمان و راهنمايي ايشان مردم را هدايت و رهبري خواهند كرد. همه مردم دنيا امتي واحده خواهند شد و ... بنابراين طبيعي است كه مرزهاي سياسي كنوني ـ كه ساخته دست سياستمداران و گاهي ظالمان و كشور گشايان بوده بي معنا گردد و مردم دنيا مانند برادر ديني و اهل يك كشور، در همه جا كرامت و ارزش داشته و بيگانه و غير بومي محسوب نشوند.
خداوند در سوره توبه آيه 33 و در سوره فتح آيه 28 و در سوره صف آيه 8 بشارت داده است كه دين اسلام، بر همه اديان غلبه مي‌كند. مراد از اين غلبه برتري ظاهري است، بدين معنا كه دين اسلام بر جهان سيطره مي‌يابد كه بنابرروايات اين برتري در زمان امام مهدي(عج) خواهد بود. قرآن در آيه 55 سوره نور نيز وعده حكومت اسلامي را بر زمين مي‌دهد كه بنابر روايات اين حاكميت در زمان امام مهدي(عج) اتفاق مي‌افتد. امام باقر(ع) درباره‌ آيه الذين ان مكناهم... فرمود: اين آيه براي آل محمد(ص) مهدي و اصحاب او است. مشرق‌ها و مغرب‌هاي زمين (كل زمين) را در اختيار آنها قرار مي‌دهد و دين را ظاهر مي‌كند.(منتخب الاثر، فصل 7، باب1).
پس مدت حكومت امام مهدي(ع) به صورت دقيق، روشن و آشكار نيست. رواياتي كه در اين باره رسيده متفاوت است. در بعضي از روايات هفت سال ذكر شده است، در برخي ديگر، اضافه شده كه هر سال آن روزگار، معادل ده سال اين دوران است(در نتيجه، مدت حكومت حضرت، هفتاد سال خواهد بود). در تعدادي ديگر از روايات مدت حكومت، حدود بيست سال و در برخي حدود چهل سال و در روايتي سيصد و نه سال گفته شده است. (الغيبة، طوسي، ص181، 283، 286، 432).
در جمع روايات، برخي هفت سال را پذيرفته اند؛ زيرا، مشهورتر است. احتمال ديگر داده شده كه اين عدد‌ها، مربوط به مراحل مختلف حكومت است، مرحله ظهور، مرحله تثبيت و مرحله بلوغ و كمال.
با توجه به اختلاف روايات در متن و مشكل سندي برخي روايات، به نظر مي‌آيد كه مدت حكومت، روشن نيست؛ ولي اين مطلب معلوم است كه مدت حكومت، آن مقدار طول مي‌كشد كه عدالت فراگير شود، و احكام و فرهنگ و معنويت دين اسلام، در جهان سايه افكن و ريشه دار شود و در شئون زندگي فردي و اجتماعي انسان‌ها جاري گردد.
اين نكته نيز نبايد مورد غفلت واقع شود كه پايان حكومت حضرت مهدي(ع) به معناي پايان عمر دنيا نيست، بلكه با رجعت ائمه(ع) حاكميت عدل و دين پس از ايشان، به وسيله‌ ساير امامان معصوم(ع) دنبال مي‌شود. بنابراين، بين مدت حكومت حضرت با مدت دوره حاكميت عدل الهي ـ كه تا پايان عمر دنيا به طول مي‌انجامد ـ فرق دارد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .