ظهور امام زمان و حضرت عیسی

آیا امام زمان (عج) و حضرت عیسی (ع) در یک زمان ظهور می‌کنند؟

یکم:
حضرت عیسی(علیه السلام) به نص و تصریح قرآن كریم از دنیا نرفته است و هنوز هم زنده است و خداوند او را به آسمان‌ها برده است «زمانی كه دشمنانش می‌خواستند او را بكشند كس دیگری را اشتباهاً به جای حضرت عیسی(علیه السلام) به دار آویختند». قرآن در این مورد می‌فرماید: «… وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَ إِنَّ الَّذِینَ اخْتَلَفُوا فِیهِ لَفِی شَكٍّ مِنْهُ ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّباعَ الظَّنِّ وَ ما قَتَلُوهُ یَقِیناً * بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَیْهِ … ؛ … او را نكشتند و او را به صلیب نكشیدند، بلكه این بر آنان مشتبه شد (كسی شبیه حضرت عیسی كشته شد). و خداوند او را به سوی خود بالا برد… »(نساء158-157).

دوم:
حضرت عیسی(علیه السلام) قبل از فوتش نزول می‌كند. چنان كه در بعضی روایات آمده كه حضرت عیسی(علیه السلام) در آخر الزمان از آسمان می‌آید و یهود و نصاری در آن روز به وی ایمان می‌آورند. (ترجه المیزان، ج5، ص220 ذیل آیه 159 سوره نساء). (و ایمان به حضرت عیسی(علیه السلام)مصداق پیدا نخواهد كرد مگر زمانی كه ایمان به پیامبر خاتم بیاورند. چون حضرت عیسی(علیه السلام)بشارت به آمدن وجود مبارك پیامبر اسلام داده بود.).

سوم:
این نزول از آسمان در زمان ظهور حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد بود.

حال به اصل سۆال و جواب می‌پردازیم:
از جله مسائلی كه در روایات ما به آن پرداخته شده است مسئله نزول حضرت عیسی(علیه السلام) از آسمان هنگام ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و اقتدای حضرت عیسی(علیه السلام) در نماز به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. این روایات كه متعدد است هم در كتب شیعه آمده است و هم در كتب اهل سنت. ما به چند روایت بسنده می‌كنیم.
1. در صحیح مسلم كه از اصلی‌ترین كتب حدیثی اهل سنت است آمده است كه جابر بن عبدالله انصاری از پیامبر(صلی الله علیه وآله) نقل می‌كند كه حضرت فرمودند: «دائماً طایفه‌‌ای از امتم بر حق و ظاهرند تا روز قیامت. سپس فرمود: عیسی بن مریم از آسمان فرود آید. امیر آنها به حضرت عیسی می‌گوید پیش آی و برای ما امامت كن او در جواب می‌گوید: «خیر به راستی بعضی از شما بر بعضی دیگر امیر است به جهت اكرام خدا بر این امت».(صحیح مسلم، ج1،ص 137)
2. ابو سعید خدری از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) نقل می‌كند كه آن حضرت فرمودند: «منا الذی یصلی عیسی بن مریم خلفه؛ از ماست كسی كه عیسی بن مریم به او اقتدا كرده و نماز می‌گزارد.»(مسند احمد، ج1، ص84)
3. امام باقر(علیه السلام) فرمودند: …. خداوند عزوجل به واسطه او دینش را ظاهر می‌كند. هر چند مشركان به آن كراهت داشته باشند. روی زمین جای خرابی نیست مگر آن كه آباد می‌شود. و روح الله عسی بن مریم فرود می‌آید و پشت سر او آقامه نماز خواهد كرد. (و ینزل روح الله عیسی بن مریم فیصلی خلفه).(بحار الانوار، ج52، ص191، حدیث 24)
گفتنی است آنچه از روایات استفاده می‌شود اصل نزول حضرت عیسی (علیه السلام) و نماز‌ خواندن ایشان پشت سر امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. و در رابطه وقت نزول حضرت عیسی هنگام ظهور، سخنی به ما نرسیده است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .